İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

5 Haziran 2020 Cuma

Bir Yıl İçinde Hamile Kalabilirim bunu mülakatta söylemeli miyim?


Adayın yatak odası maceralarını merak eden işe alımcı temsiliReally Nigho?

İnsanları ne hale getirdiklerini siz düşünün.

Benimle çalışmak isteyen ve çalışabilen şanslı azınlığa selamlar. Umarım gününüz harika geçiyordur.
Arka bahçede kedileri(sokak kedileridir belirtelim, hayvan evcilleştirmeye aşırı karşıyım bunu tekrarlayalım) beklerken bir yandan da tur atıyorum, böylelikle kimse ile sosyalleşmek zorunda kalmadan hem vitamin D alıyor hem de 10bin adıma yaklaşıyorum. 7 tane kedi geliyor belirgin olarak. 4 birey aynı saatte geliyor, sizin fotoğraflardan tanıdıklarınız 1(ağlak olan ve beni sürekli yemeye çabalayan) ve 3.
İsimlerini henüz benimle paylaşmadıkları için onlara rakamlar üzerinden yaklaşıyorum, tüyleri, renkleri ve seslerine göre de kategori yapmak mümkün ama bu başka bir hikayenin konusu.

Bu sayede, yani 1 sürekli ağladığı için, kendi yemeklerimi yarıya indirdim, balkona çıktığım an aşağı gelip miyavlamaya başlıyor ben de ona mama yerine tavuk, antrikot, peynir, yeşil yaprak sarması falan atıyorum. Bence bu ara kilo verebilirim. Kedi Bireyler ile Zayıflama isimli kitabımla tüm veterinerlerden bana ulaşabilirsiniz. Ya da Whatsapp'tan yazın, herkesin yaptığı gibi, ne? Sizde numaram yok mu? Ulaşmanızı istemediğim için olmasın sakın.

Neyse, devam ediyorum, tam 5908 adımı tamamlamıştım ki telefonum çaldı.
İzmir'de mühendis şef olan bir arkadaşım, eski çalışma arkadaşım, aşırı minnoş bir birey. Görüşmeye gitmiş, bir yanda da doktor kontrollerini tamamlıyor. Hem iş arıyor, hem hamile kalmaya çalışıyor hem de pandemi ile uğraşıyor.
-Coco yardımına ihtiyacım var...(buralar detay burada dünyanın en brutal şakalarını yaptığımızı hayal edin olur mu?).
_Okeayyyy
-İK'cı ile görüştüm ama beklentimi brüt 130.000 tl olarak paylaştım, aslında şimdi de 125.000 alıyorum, aslında ben önce net paylaştım ama işe alımcı brüt alayım diye ısrar etti...
_WTF. Hımmm.
-Ama ben bu ücreti değiştirmek istiyorum şimdi mi arayayım? Yani şimdi arasam çok şey olmaz değil mi, bilemiyorum, beni olumsuz değerlendirirler mi?
_Konuşmalar konuşmalar konuşmalar.
-Ya doktorla da konuştum, önümüzdeki dönemde bebek yapmak için tüm şartlar uygun olacak, bunu paylaşsam etik açıdan uygun olur mu?...

WOW.
BU İNSANLARA NE YAPIYORSUNUZ!!!!!!!
Çok ciddiyim, görüşmelerde ne saçmalıyorsunuz da adaylar kendini bu derece kötü hissediyor.


Arkadaşımın adı Beren. Beren'in görmüş olduğunuz iki problemi var,


  1. Beren kendi değerinin farkında değil, hem entelektüel manada hem de piyasa değeri olarak. 825. milyon kere söyleyeceğim, iş görüşmesi her iki tarafın da birbirini ikna etmesi gereken bir toplantılar bütünü. Bir işe alımcı size net ücret beklentisi soruyorsa cevabınız, ücret aralığı belirtmek isterseniz bu rakamlar, brüt istiyorsa brüt tahmininizi paylaşın. Aklınızda bir psikolojik alt sınır ile gitmeniz sizin faydanıza olabilir. Yani paylaşmak istemiyorum şirketinizin bir ücret politikası vardır, ben de ona uyarım, ücret pazarlığı aşamasında konuşuruz falan diyen de var. 


  • Bir arkadaşım, çok da ünlü bir danışman olan bir arkadaşım, yönetici pozisyonlarından biri için görüşmeler yapıyordu, adaydan beklediği paket ile ilgili yorum aldıktan sonra, yalnız bu bizim sunduğumuz paketin çok altında dedi. SO zamanınızın ve yeteneklerinizin karşılığının ne olduğu hakkında bir fikriniz olsun. O geri zekalı işe alımcı da net verilen rakamı .X ile çarptığımızda brüt rakama ulaşıldığını elbette biliyordur. Bilmiyorsa googlelasın en kötü pwc sayfasından kabaca bir rakama ulaşır. 
2-Beren istediği yerde, istediği zaman, istediği şekilde ve belki de tedavi görerek bebek yapabilir, hamile kalabilir, doğum iznine çıkabilir ve hatta ücretsiz izin bile alabilir. Ayrımcılık yapan denyo bir şirketin denyo bir ik'cısı ya da fonksiyon yöneticisi onun hayatını alt üst etme hakkına sahip değil. 

Okeay Weirdos?
Böyle bir soru geldiğinde, hamilelik konusunun, ya da eşinin hamile kalma konusunun iş tanımı ile olan ilgilisini sorgulayabilirsiniz. 
Görüştüğüm bir sigorta şirketinin Boğaziçi psikoloji mezunu İK direktörü teyzesi, 1 yıl boşluk görüyorum cv'nizde Coco, o 1 yılda çocuk mu yaptınız dediğinde, gözlerinin içindeki boşluktan beynine ulaşmış ve hiçbir şey bulamamıştım. Tabii ben böyle boş boş bakınca kırdığı pot nedeniyle sarsılmış ve kendine gelmiş, özür dilerim böyle bir soru sormamalıydım demişti. Bu da böyle gereksiz bir anımdır. 

Türkiye'de çocuğu olmayan çiftler, evlat edinme, taşıyıcı annelik, koruyucu ailelik ile ilgili konuları başka bir yazıda paylaşabilirim.
Acil gitmem gereken bir meditasyon odası olduğu için bu yazıyı burada sonlandırıyorum.
Kendinize dersler çıkartın lütfen, yok coviddi, pandemiydi, evde boş mu durdunuz, hiçbir şey yapmadınız mı, hııııııı? diye soracaklar, sakinliğinizi koruyun, bu kolay bir olay değil, sevdiklerimizi, sevmediklerimizi, bize yakın ya da uzak olanları ve dünyadakileri kaybediyoruz.
Korunaklı şatomda tek başıma takılırken, 121. günde buldu beni virüs.
İlk görüşmelerinizi, İK ve fonksiyon görüşmelerinizi online yapmakta ısrarcı olun, şirketin hangi önlemleri aldığını, bu dönemde işten ayrılan olup olmadığını, pozisyonun neden açıldığını sormaktan çekinmeyin. Zor bir yıl olacak ve de insanlar limitli. Bunu kabul edince hayat biraz daha keko geliyor.
Aşırı Sevgiler ve sosyal mesafeler,

Covid Gazisi ve mülakat şehitlerinin Azizi,
Coco Andre Maya Jude de Diversity


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme