İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

2 Ekim 2019 Çarşamba

Uyku Düzensizliği

05:20'de uyandığım Eylül sonun Ekim başı günlerine hoş geldiniz Weirdos.
Mevsim geçişi diyerek anlamlandırmaya çalışıyoruz yıllardır. Ama bilen biliyor biyolojik saatim çok uyumayı sevmiyor, well en azından çoğunluk kadar uyuyamıyor. Onlara hayranım. İstiyorum ki ben de günlerce uyuyabileyim. Uyuduğumda karanlık, uyandığımda karanlık olmasın, bu başka bir hikayenin konusu elbette.
Uykuya geçmeye yakın çaylar falan önerebilirsiniz lakin çay içmeyi de sevmiyorum. Şimdi sizlerle birtakım maddeler paylaşacağım, böyle böyle yaparsanız kalite bir uyku uyumanız mümkündür diyollar:


  • Yatağa doğru zamanda gidin diyorlar, ilerleyen yaşınız ile birlikte hemen her şeyden etkilendiğinizi göreceksiniz. Gençlik bitmiş gördün mü, pilin bitmiş gördün mü diye şarkı söylerler yüzünüze. Öyle sabahlara kadar içip-eğlenip fil gibi uyuduğunuz ve zıpkın gibi uyandığınız günler geride kalacak. 
  • Uyuduğunuz ortam iyi olmayabilir, örnek verelim caddenin karşısındaki halı saha, sürekli inşaat sesi, evin yakınlarındaki eğlence mekanı gibi kesintisiz gürültü kaynağına maruz kalmak uykunuzu öldürür. 
  • Kötü yatak, uyku katilidir. 
  • Uyku apnesi hastalığı, gökler halinize acısın, korkunç bir makinesi var, Bane gibi geziyorsunuz(Bane/Bruce Wayne düşmanlarından hatırlayınız). Öğrenciyken çalıştığım şirkette patronun uyku apnesi vardı, adam direksiyon başında uykuya dalıyordu, sonra şoförsüz bir yere göndermemeye başladılar, araba kullanmak yasaklandı kendisine. 
  • Horlayan yatak arkadaşı, bak bu çok zor, felaket felaket, ayrılın, ivedi olarak ayrılın. 
  • Anksiyete, depresyon falan yaşıyor olmak, kendinize iyi bakın ve yardım alın, bir dost. 
  • Fiziksel aktivite yetersizliği, köşe minderi taklidi yapmak.
  • Berbat komşular, evcilleştirmeye adadıkları hayatları da uykusuzluk nedeni olabilir. Kulak tıkacı işe yara mı bilmem çünkü sesi kulak kepçesi topluyor, bakın bunlar hep bilim.
  • Dengesiz beslenme, geç vakitte yemeler, baharat falan... Göksu'ya inip sucuk ekmek yemek geldi içimden şu anda. 
So, 3 saat de uyusanız, 5 saat de uyusanız uyuyun, çalışmalar gösteriyor ki senyör yıllarımızda sürünmemek için dengeli bir hayata ne kadar erken başlarsak o kadar iyi. Hah! Bir de az uyku uyuduğu için çok zeki olduğu söylenenler var, IQ'su EQ'suna eşit olanları üzmeyin. 
Beni merak etmeyin bu ay içerisinde tekrar 6'da uyandığım saatler gelecek, ben o zaman göstereceğim size. 

Uyuyan güzeliniz,
Coco 7 UyuyanlarHiç yorum yok:

Yorum Gönderme