İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

18 Haziran 2016 Cumartesi

Kariyer Sırları-2
Let the fire burn beyaz yakalı. Bu yazı her yıl performans görüşmesi, kariyer planı yapanlara, moral motivasyon çöküşü, Dunning-Kruger yaşayıp da farkında olmayanlarla İK’dan haz etmeyenlere, küçükken dişi kırılanlara, komşunun oğlu ile karşılaştırılanlar, koca bulamayan kızlara, hep hakkı yenilenlere, bir sümüklü mendil gibi bir kenara atılanlara, odyometri testini geçemeyenlere, resim yapamayanlara, terfi zamanı hayal kırıklığı yaşayanlara ve merdivenden düşenlere gelsin. Yazı uzun diyenin ağzına uçan tekme geliyor. Herhangi birinin yazısını okumuyorsunuz, kendinize gelin ve dik oturun. IQ seviyesini yükseltmeye, bal dudaktan öpmeye geldim. OOOOOOOOoooooooo Öküzbaş Alyon da buradaymış. 

Hazırsanız başlıyorum, yıllar önce, bayağı eski…

Yıldız Tarihi 23400*23049*84*203945jwerjfwejı

07:13 sesle uyandırıldım, acayip sinirliyim, mesaj uyarısı. Neyse ki yıllar sonra akıllı telefonlarda uyuma özelliği çıkacak ve belirlediğin saate kadar telefonun ötmeyecekti, ölü taklidi yapabilecektin. 

Uyanmaya çalışıyorum, gece iyi geçmedi, uykum birkaç kez bölündü, kaşımın biri döküldü çünkü birlikte çalıştığım üstün zekalı 2 haneli iq’ya sahip yönetici(kıdemli işe alımcıdan bozma) stres dolu günler yaşatıyor. Duştayken arayıp 10K cv içinden 2345 nolu cv nerede falan diye soruyor, evdeyim gece yani, iş güç bitmiş. Tabii o zamanlar alışkın değilim böyle şeylere, herhangi bir konuyu bir kez konuşulup sonuca gidilmesi gerektiğini düşünüyorum, minnoşum ama gencim. 07:30’da servis gelecek, 25 geçe yataktan çıkıp 30 geçe full kostüm kapıdayım, hızlı olmakla ilgili sorunum yok. 

1 yeni mesajınız var.

Laertes: Şunlara ne yazayım?
Yeni geçtiği şirket, henüz bir yılı tamamlamış, SAP üzerinden kariyer planı, kariyer hedefi, bireysel performans, 1. yönetici değerlendirmesi gibi şeylerin olduğu fotoğraflar atmış. 

İlaç firmasında çalışan arkadaşım Bahar nedeniyle alışkınım, her yıl performans dönemi bu formlara türlü türlü süslü cümleler yazarız(m). Aslında çok zor değil ama kasar, amaç dünyayı kurtarmak, şaka şaka amaç çalışanın kendisi ile ilgili farkındalığı, yöneticisi ile hedeflerin belirlenmesi ve hemfikir olunması, ileriye dönük kariyer haritasını belirleme falan.

Koymaz olm bu tip şeyler bize, bizim annemiz evde ayağına dumble düşüren, onu acile götürürken de kariyer haritamızı çizmemiz gerektiğini anlatan bir kadındı. Çocuklar ben ölürsem sigortadan size bu kadar kalacak ama siz yine de kariyerinize odaklanın falan diyordu. Acilde tekerlikli sandalyeyi sürerken ağız üstü yere yapışıyordu sayemizde hatırlayın…Neyse too much information. 


Well well well(şeytani smayli),


Tüm çocukluğumuzu gözden geçirip bana yaptığı bütün gıcıklıkların intikamını alma zamanı gelmişti. 
Bu noktada hainlik seviyenizi gözden geçirin, 0’dan 10’a kadar bir aralığımız var. Ben über adil bir insanım, hiç kıskanç değilim mesela, çocukluğumuz boyunca da, ki ergenliğin de 32 yaşında bittiğini düşünürsek 1 kez hainlik yaptım. 
Küçüğüz, evde kimse yok neredeyse birbirimize uçan tekme atacağız, feci bir tartışma yaşadık ayrıca anlamsız, küçüğüm yaşımız tek haneli aloo ve ancak törpüm var. Nasıl bir kafaysa bizimkini susturmak için törpüyü alıp televizyonu çizdim, ördek gibi yüzüme bakıyor. 

-Sence kime inanacaklar? 

diye sordum, hiç şansı yoktu, zaten hareketli bir çocuktu, vukuatı çoktu, bahçe kapısını açık bırakıp dedemin kedisinin kaçmasına yardımcı olması, teyzem uyurken tırnaklarını kesmek-hayır manikür amaçlı değil, sadece itlik-müzik setini açıp geri toparlama bunun yanında fazladan vida ya da parçayı dışarıda bırakma ama bunun yalınlaştırma ile hiç alakasının olmaması, bisikletini kaybetme, antika bir vazoyu kırma ve yıllar içerisinde daha niceleri olacaktı. Ama o an için gerçekten ona hiç inanmayacak olmalarının verdiği hayal kırıklığı. 
Yıllar sonra evime gelip doğum gününü bilmediği Slav kökenli kız arkadaşına duvardaki tablolardan birini götürmesi ve benim eve hırsız girdiğini falan sanmam, arabayı pert etmesi, iş dönüşünde eve gelirken motoru ile benim bulunduğum arabaya çarpması, daha sayayım mı?
Ah, hatırlarsınız bir de İK çok rerörerörerö ve tiskiniyorum demesi. Lan, sen git de önce iki cümleyi bir araya getir, kısa dönem hedeflerim arasında burnumla blok flüt çalmak, kömür yemek, yangın merdiveninden yuvarlanmak gibi hedefler yazan bir insansın sonuçta. Elbette şaka yapıyorum, o benim kardeşim değil biz onu çöplükte bulduk. Aslında bütün bu anlattıklarım gerçekleşmedi çünkü benim bir ikizim yok, ben evlatlıktım, foster child’dım o yüzden hepiniz benim bebeklerimsiniz, porselen. Şu anda rüya görüyorum aslında siz de yoksunuz. 
Gözümün birinde yastık izi ve bulanıklık, sağlam olanın ışığında 
-1 saat içinde sana dönsem olur mu?
diyorum.
-Gün içinde olur, acele etme.
Oldu paşam. 

Yataktan aşağı iniyorum, yüzümü yıkıyorum, makyajı yapıyorum, üzerimi giyiyorum servisteyim. İşyeri evime 6 dakika uzaklıkta o da trafik lambaları yüzünden. Hayır bu size benden nefret etme hakkını vermiyor, hepimizin öncelikleri farklı. Ben balkonumdan görünen binalarda çalışmayı seviyorum(yıllar sonra beni bir tatilde eşek tepecek ve balkondan görünen bir plazada işe başlayacaktım lakin yanlış kıtada olacaktı ama bu başka bir hikayenin konusu). 

Neyse işte laptopun başına geçtim başladım yazmaya. Firmanın kurumsal diline, kurum kültürüne, bizimkinin kompozisyon becerisine uygun olarak seviyeyi ayarladım. Kamon man direktör yazılarını yazan bir tiptim, bunu mu uyarlayamayacaktım. 


O iş bende -_-


Bir beyaz yakalının hayatını, kariyerini harcamak için gerekenler; 
  • en önemlisi nasıl, nerede, ne kadar mutlu olacağı bilgisi, 
  • pozisyon için istenen yetkinlikler, bir sonraki pozisyon için gereken yetkinlikler,
  • şirket sayfasından vizyon, misyon, hart hurt, 
  • yıl içinde verilen sayısal hedefler, kpi bıdı bıdı,
  • bir çimdik iç müşteri-dış müşteri profili, bir tutam iş tanımı, 
  • işe alınırken Laertes’e vaat edilenler, söylenen yalanlar especially pembe olup şirketi öven ve kariyerinde hızla yükseleceğine dair zaman aralığı verilenler,
  • Laertes’in arada iş ile ilgili anlattıkları dolayısıyla kendi bakış açısından kahramanlık hikayeleri, karşılaştığı zorluklar, yapıştırdığı cevaplar, çatışma yönetimi varsa müzakere, ileri derecede çemkirme eğitimi falan.

İK kökenli bir prenses, bir profiler, bir yalancı, zeki, çevik ve gereken yerde ahlaksız şaka şaka minnoş diyecektim, ne demek öyle profesyonel yalancı falan ayıp oluyor bir daha duymayayım.

İç seslerinizi susturun, aile onurumuz söz konusuydu şalskjdşalskjdlşskdşalsdj yok be olm kimsenin umurunda değildi, daha önce de anlattım ebeveynimiz bizi her seçiş bir vazgeçiş, bir alışveriş bir fiş, alternatif maliyet bu İbiş diyerek büyüttü. Her ne yaparsa yapsın onunla gurur duyduk. Hayvan gibi bir servet yaptı, evet evet insan biriktirdi alsdkfjşalskdjfşlsdkf. Kendimi durduramıyorum. 
Neyse Weirdos, bazı yetkinlik isimleri yazdım, dedim “Bro bunlardan birkaçını seçebilirsin, minimal davranma, sanmıyorum ama mütevazi olma, uygun yetkinlik bulursan yapıştır.” yöneticinle antant kalmaya bak(ne sandın, öyle yeni bir şey öğrenmeden bu yazışma bitmeyecekti, kesin googledı bu kalıbı, antant ne be diyerek. Antant babandır yavru). 
O kısımda sorun yaşayacağını hiç düşünmüyordum ama bizimki 22 yetkinlik ekleyerek seviyeyi Allahuekber Dağları olarak belirlemişti, yöneticisi de aynı fikirde olunca mutlu son olmuştu. 

EK-1
Coco Maya dM: Sevgili Leo, dışarıdan benim gördüğüm senin müzakere becerileri tarafında biraz daha güçlü olduğun yönünde, networking de yüksek gibi 8000 kişilik sosyal ağın yanılıyor olamaz, satış ve pazarlama tarafında motivasyonun yüksek, sonuca olan odağın, hedeflerle çalışma, hedef yönetim, smart(zorlayıcı ancak ulaşılabilen hedefler belirleme) gibi bunun yanında bütçe kaynağını etkin bir şekilde kullandığını hatırlıyorum bir önceki işinde verdiğin örnekler ve XYZ bütçelerinin ve insan kaynağının yönetimi(zaman, insan kaynağının etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi…) vb. bir sürü saçmalık yazdım.

Gelişim alanı kısmı kritikti dostlar, her fani gibi o da teknik eğitim tarafında gelişim alanı sıralamıştı, arkadaşlar, izlekler, yavru kurtlarım benim o pozisyon için kendinizi-davranışlarınızı, kilonuzu falan(tamam bu kısım zorlama oldu) geliştirip, farkındalığınızı arttırmanız, öküzlükten kurtulmanız beklenir. Mükemmeliyetçiyim yazmadı böyle bir şey yaptığında kafasına tuğla atacağımı biliyordu. Detaya bağlılık, iletişimde tek tip dil kullanıp verilmek istenen mesajı karşı tarafa geçirememe, değişim yönetimi, ekip çalışması bakın bunun gibi şeyleri yapıp yapmadığınızı bir düşünün derim. Yok canım elbette siz mükemmelsiniz ve hiç gelişim alanınız yok, o nedenle raporlarda kabak gibi işaretleme yapmıyorum.

EK-2 
Nerede olmalıyım?
1-2 yıllık kısa vadeli hedefler ve 3-5 yıllık orta ve uzun vadeli hedefleri sıraladım, elbette Director olacaktı. Peki sonra ne mi oldu? Hiçbir şey, bana Makedonya tatili dönüşü Makedon milli marşlarının olduğu bir cd getirdi ve doğum günümüzde beni kebapçıya götürdü, bunu dedem de yapardı, hımf. 

Eveeeeet bir yazının daha sonuna geldik, kah güldük kah ağladınız hırstan ama ne yapalım. Herkesin tuttuğu kendine, bu dönemde, her dönemde. Bu gibi konuları tek boyutta inceleyemezsiniz, iç adayın kaşına gözüne, kalçalarının yuvarlaklığına bakmaz yani, bilimsel yöntemlerle konuşuyorum. Ayrıca bu iş çalışanın sadece yöneticisinin fikrine, duygularına, yorumlarına bırakılamayacak derecede önemlidir, özen göstermezseniz felaket tabloları ile karşılaşmanız muhtemel ama kime söylüyorum tabii. 

Yazının fon müziği: Mary Mary’den geliyor benimle dans etmeyen kilo alsın Praise You

Antant kalanların tanrısı ,

Coco the Zeka Yükselten

ÖperlerHiç yorum yok:

Yorum Gönder