İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

6 Ocak 2015 Salı

Neden Beni İş Görüşmesine Çağırmıyorlar?
Ampülüz biz, HR, İK yani

Çünkü küçükken kazana düştün. Sen küçükken kaç yaşındaydın bakayım? Asdfghjklş. İyi de seni niye iş görüşmesine çağırsınlar? Senin diğerlerinden farkın nedir? 

Bir bakalım, daha cv tarama aşamasındayken elenmene neden olan 12 neden neymiş?

 1. Şirketin 142 açık pozisyonuna başvuru yapmışsın, sorry bro çağırmazlar çünkü ne iş olsa yapamazsın,
 2. İlan kriterlerine uymuyorsun, kel ve fodulsun onlar göbeksiz, %12 yağ oranı ve muhteşem saçları olan birini arıyorlar,
 3. Pozisyon beklentilerini karşılamıyorsun(cv'ye bakıldığında/dur hemen celallenme),
 4. Yöneticisin ama uzman seviyesindeki bir pozisyona başvurmuşsun,
 5. Stajyersin ya da bir internet cafe CEO'susun ve M-level bir pozisyon için başvurmuşsun,
 6. Yalan beyanda bulundun,uyduruk bir cv'in var, kabak gibi gözüküyor ya da çalıştığın şirkette tanıdıklarımız var o işin öyle olmadığını biliyoruz,
 7. Aslında söylediğin kişi değilsin,
 8. Cinsiyet ayrımcılığına kurban gittin,
 9. Ücret beklentin fazla,
 10. Ücret beklentin az, piyasada ne olup bittiğini bilmiyorsun,
 11. Önyazıda iş arkadaşlarını işten atma yetkisi falan istiyorsun, dünyayı ele geçirmekten bahsediyorsun,
 12. Mail adresin kedikesen, soykıran, nefretkusan gibi şeyler ile başlıyor...Çocuklar, şirketlerin İK departmanları mucizelerin gerçekleştiği yerler ve ne yazık ki oyalanacak vaktimiz yok, olsa neler yapmayız. Başvuruları filtrelerle sadeleştiririz, camoon kimsenin 4000 başvuruya ayıracak adam/saati yok gibi, huh? Filtreleme beklentiler ve ihtiyaçlara göre şekillenir, acı ama gerçek lokasyon, bölüm, mezun olunan okul, yabancı dil, teknik bilgi...Yeap, şirket kültürüne uyum sağlayabilmek önemli bunun yanında departman yöneticilerinin istekleri devreye giriyor, bittabi elimizde yetkinlik seti var, hangi pozisyon için neyi istiyoruz çok belli, sonra işe alım savaşları başlıyor, yöneticinin garip isteklerini mantıklı bir şekilde cevaplamaya, adayları onlara karşı kahramanca savunmaya başlıyoruz. Mutlu aşk yoksa da mutlu son var yani bazen.

Hadi şimdi gidin buradan. Cv falan güncelleyin, size uygun olan işlere başvurun, uçun, uçmayın.

Hellori Coco hazretleri.

Xoxo


1 yorum:

 1. Acı ama gerçekçi bir özet. Coco diyor ki, "iş görüşmesine çağırmak için sadece sizin kim olduğunuz, cv'nizin nasıl olduğu yeterli değil, şirketlerin kendi iç dinamikleri var bu konuda" Ama yine de şansınızı arttırmanın yolları var. Onları da yazmış işte. Daha ne yapsın.

  YanıtlaSil