İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

23 Eylül 2017 Cumartesi

Burçlara Göre Meslekler!

Tanrı Aşkına Jonathan! Kova burcu olmayan İK'cı olamaz!!! Kova Burcu muymuş? Burcu burcu muymuş?
Ben bu geyikleri en son 6 önceki şirkette bıraktım sanıyordum. 2000'lerin ilk 10 yılı tamamlanmış, ABD'den çevrilmiş makalelerde iş hayatına dair dandik ve bilimsel çıkarımlar Orta Anadolu ve İstanbul iş hayatına monte edilmeye çalışılıyordu. Pek fazla şey değişmedi, yıllar sonra infopicler, bloglar, kitaplar yine Türkçe'ye bir şekilde çevrilecek popüler Amerikan yönetim akımlarını yerelleştirmeye çalışacaklardı. Psikolojik ve sosyolojik açıdan uzman geri dönüşü almak o kadar kolay değil Küçük Hanım. 
Cosmo'dan sevgilinizi etkilemenin 10 yolu, en popüler burçlar, vatka is the new black okuyan nesil toplaşsın. 
Ne olmuş ne bitmişse bu Anadolu'nun bağrından kopup gelmiş, Boğaziçi, İTÜ falan bitirmiş 30'larının ikinci yarısından olan yöneticiler ne yapsak da ayrıksı gözüksek kaygısıyla saçmalamaya başlamıştı. Suyun içine tarçın koyma, kiviyi kabuğu ile yeme falan hep bu dönem. Yine İK yapıyorum o zamanlar, mostly performans yönetimi biraz işe alım. 

Teftiş Dep.'da George Costanza kılıklı, mühendis kökenli bir birey var, 6 ay sonra şutluyoruz, şirket bilgisayarında çıplak fotolarını kaydetmiş elbette bu başka bir hikayenin konusu. Açık pozisyon dediğimiz 1 kafa sayısı için 10'larca teftiş profesyoneli görüyoruz. Adamın eleme kriterlerine bakıyoruz zira yetkinlik değerlendirme hak getire. Fazla renkli, çok coşkulu, burcu aslan olmaz. WTF O_o 
İK Müdürü ile haftalık toplantıdayız, pozisyonların üzerinden geçiyoruz çünkü biz plazada pozisyonun üzerinden geçeriz, toplantı set ederiz, concernlerimiz olur, park ederiz... Bunların hepsini Plaza dili ve edebiyatı yazılarından hatırlarsınız. 


İK'cı dediğin kova burcu olmalı dedi, belli ki hafta sonu eki falan okumuştu bir yerden. Hımmm demek kova, bakalım panomuzda kova var mı? Zoooooonk yok, elimizde oğlak var. Bildiğimiz ünlü kovalara bakalım, matematik dersindeki havuz doldurmaya yarayan kovalar, kafa güzelleşsin diye kullanılan kovalar, kaleci kovalar ve bir de olmayan başarılı ve İK'cı kovalar.


Klişelere kafam girsin ama bu saçmalık neredeyse bir on yıl sonra hala değişmeyecekti. Jonathan geldi, İTÜ takıntılı direktörün pozisyonlarına bakıyor. Adam tam bir kılçık, profesör daktır Tarhan Tarhana.
Şirketin içinde MIT tshirtlü Hintliler fink atıyor, Japonlar her seyahat dönüşü naneli çikolata getiriyor, Hattori Hanzo bilmeyen zincirli kılıçlı bir manyak var, şehir dışından İstanbul'a gelen bir başka kıro odasındaki tv'nin digiturk paketine üyeliğinin bitmesiyle olay yaratıyor, yetenek yerine bilimum saçma şey aramaya devam ediyorlardı(Kirli sakal hafif sinyır İtalyan, güdük Koreliler, şüşko Çinliler, kuralcı Alman, kırmızı yanak İngiliz, ayarsız Iraklı, nerd Brezilyalı'yı ayrı tutuyorum-şirket değil Birleşmiş Milletler ofisi). 

26. katı su başmış, elektronik aletlerin çoğu pert olmuş, yeni başlayanların maili tanımlanmamış, bilgisayarları gelmemiş, hoş geldin kitlerine bakıyorlar... Herkesin işi acil, tüm pozisyonlar kapanmalı ama Strateji tarafına alınacak kişi Koç burcuymuş. Koç burcu olmazmış, neden çünkü kendine rakip istemiyor barzo, koçlar lider olurmuş, inatçıymış, ekibindekini yetiştirmiyor, ücret skalasında minimum teklif kabul edilsin istiyor, deneyim istiyor, okul kriterine uysun istiyor ama KOÇ burcuymuş olmazmış. Mülakatın birinde adaya "Cv'nizde yer alan doğum tarihi doğru mu?" sorusunu sorduktan sonra "Hiç de aslana benzemiyorsunuz, aslan olmak zor olsa gerek." demiş. 


serenity now
Bu ne cüret ya???!^@^ Arkadaşlar bence siz hiç dayak yemediniz, tekmenin tadını yiyen bilir isimli özlü sözü size hatırlatmak isterim. Kendisinin bir uçak kazasında 3'lere 5'lere 7'lere karışmasını diliyorum. Karısı eski İK'cıymış, söylüyorum Ankara'da dandik bir danışmanlık şirketinde ik asistanı falandır o, kadına da başı sağolsun dileklerimi şimdiden yolluyorum. Valla aşırı üzüldük, çok acayip bir kayıp, kimse burçları kendisinden fazla takip etmezdi, evet. Bunu niye anlatıyorum: Hani İK çok rerörerörerörerö diyorsunuz ya, Monako adamların/kadınların kaprislerini yönetmeye çalışmaktan İK yapamayan bir kitle var. İdari işler arabam beyaz olsun, direksiyona tespih takamıyorum diyen tiplerle uğraşıyor mesela. Eğitim eğitime gelmeyen, eğitim odamda yapılsın diyen tiplere hizmet vermeye çalışıyor, işe alımcıların belasını vermiş zaten Gök Tanrı, koç burcu olmasın ama gece düzenlenen alternatif partimize gelsin. 

Neyse ya onu yapanlar yıldız haritasına bakıp mali tablo analizi de yaptırdı. Kime neyi anlatıyorum. Helikopter geldi ben gidiyorum, zaten kahvaltıda yoğurt ve amaranth yedim moraller bozuk. 
Unutmadan burçlara göre en iyi meslekler;
akrep: porn star
kova: kanatlı hayvan yetiştiriciliği
balık: tır şoförü
aslan: revü dansçısı
yengeç: turizmci
terazi: diyetisyen
boğa: matador
yay: masör
ikizler: balet
.
.

oğlak:
Company Culture Ambassadorunuz
CocoHiç yorum yok:

Yorum Gönder