İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

4 Ağustos 2018 Cumartesi

Jeff Bezos'tan İnciler

Jeff Bezos ve Amazon Çağı

Bir Amazon.com gurusu değilim, lovemarks sayılabilir hem Türkiye pazarına da girdi, ilgi düzeyim sosyal medya okuryazarlığı seviyesinde. Şu ara hala 73 kitaplık okunmamış seriyi eritmeye çalışıyorum so vakti zamanında nasıl ki Hillary Rodham Clinton kitabını aldım arada Jeff'in de başarı hikayesinin anlatıldığı bu iğrenç renkli kapağa sahip kitabı aldım, evet kehribarı hiç sevmem.
Adam üstün zekalı, bununla ilgili bir okula da gitmiş, akranlarının oldukça ilerisinde, Jobs gibi baba sorunu yaşamış, biyolojik babasının kim olduğunu 10 yaşında öğrenmiş ve annesine çok daha iyi bir seçim yaptığını söylemiş ikinci evliliğinde, dolayısıyla ikinci babanın soyadı ile büyümüş, iki kardeşi var.
Bezos ile ilgili öncelikle soyadının "Beyzos" olarak telaffuz edildiğini söylemek isterim, bununla başlayalım. Elon Musk da ilon mask olarak okunur, elın değil. Uzun vadeli hedefleri ile dikkat çekiyor, vizyon, misyon, taktik plan, strateji ne dersen var ama kararlarını alırken, problem çözerken, kişisel zevkleri için harcama yaparken, yeni pazarlara giderken hep bir ileri durumu var ve evet o da bilim kurgu seviyor ve uzay aşığı. Sistemli, dakik, disiplinli ve de yeni fikirlere kucak açmada çok istekli.

Bir Jerk olma konusunda master degree, kitabı okudukça kendisinden tiksinme seviyem arttıkça arttı, anlatılana göre kulak tırmalayan bir kahkahası ve ansiklopedilere geçecek türden bir cimriliği var. Ayrıca kaba, ama çamurun içine ellerini daldırmaktan çekinmiyor, elbette bir başarı hikayesi Weirdos ama horrible bir insan. Şirkete aldığı ve şirketten kovduğu insanın haddi hesabı yok derecede, oldukça makyevelist bir profil, şirketin işine yaramıyorsan, onun kararlarını sorguluyorsan, alternatif bir lider olarak sivriliyorsan bye bye happiness. Joe Galli Jr. diye bir adamı alıyor işe "O'nu bir yetişkin olarak işe aldım ama ondan beklentim yangının üzerine benzin dökmesiydi." diyen bir adamdan neler bekleyeceğinizi kendinize sorun.
Bir gün iş-yaşam dengesi hakkında yorum yapan bir çalışana kalabalık bir grup önünde "Bizim burada olma nedenimiz iş yapmak, en öncelikli olan şey bu. Bu Amazon'un DNA'sıdır, eğer bunu aşamıyorsan ve her şeyi bunun içine sığdıramıyorsan, belki de burası sana göre değildir." diyerek ne kadar insan odaklı olduğunu göstermiş. Gülücük. Gülücük. Gülücük.
Azarlama, abartılı laflar sokma kendisinin imzası diyebiliriz. So kitabın ilk yarısına geldiğimde yıkıcı cümlelerini okudum ve sorry guyz kendimi tutamıyorum sağlam güldüm, adam rahatsız ediyor ama sarkastik bir pislik.

Buyursunlar adam tam bir villain ve sanırım bana birini hatırlatıyor;


 • Eğer bu bizim planımızsa, ben bizim bu planımızdan hoşlanmadım. 
 • Affedersin, yoksa ben bugün aptallık haplarımı mı aldım?
 • Ben şimdi senin bu konuda bana kafa tutmana son vermek için aşağıya inip benim bu şirketin CEO'su olduğumu gösteren sertifikayı mı getirmeliyim?
 • Sen hiç ilgin olmayan bir şey için kendine pay çıkarmaya mı çalışıyorsun?(bkz, gözünden hiçbir şey kaçmıyor, başkalarının başarılarını sahiplenenenlere anne terliği ile yapıştırınız.)
 • Sen tembel misin yoksa yeteneksiz misin?(işe alımda çok titizler, so haklı bir soru)
 • Sana dünya çapında organizasyonları yürütmen için güveniyorum ama bu beni nasıl hayal kırıklığına uğrattığını gösteren başka bir örnek.
 • Bu sorunun cevabını bilmiyor olman seni şaşırtır mı?
 • Bu fikri bir daha duyarsam kendimi öldürmek zorunda kalacağım. 
 • Neden benim hayatımı mahvediyorsun?
 • Bu soruna biraz insan zekası katmamız lazım.
 • Tedarik Zinciri ekibinin yıllık planını gözden geçirir...Sanırım tedarik zinciri önümüzdeki sene ilginç hiçbir şey yapmayacak.


Evet bu kadar gülmek yeter zannımca. Çalışanları harcanabilir kaynaklar olarak gören bu keltoş, pörtlek gözlü adam konusunda anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Kitabın ikinci yarısında ilgi çeken bir şey görürsem yazıyı güncellerim.
Kitabın adını sormayın diye: Aradığın Her Şey/Jeff Bezos ve Amazon Çağı-Brad Stone

Amazonlar asla ağlamaz şarkısı ile attığı her hedefi vuran ok masterınız,
Coco


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder