İzlekler için Sosyal Medya

ınspector clouseau

13 Eylül 2018 Perşembe

CEO Olacakmış İki Gözümün Çiçeği

Merhaba Weirdos,
Yazının fon müziği şimdilik yağmura eşlik etsin diye: Debussy-Claire de Lune


N'aber? Kontrolü eline aldın mı?


Sabahın köründe bir koçluk, ciddiyim saat 6'da, kimse bana ilişmesin, sonrasında kariyer danışmanlığı sonrasında enfes bir kahvaltı ve pms modu ile sizlerleyim.
Yakın bir arkadaşımın çalıştığı şirkette tuhaf olaylar olmaya başladı, mobbing, manipülasyon, arkadan iş çevirme, stratejik ve taktik hatalar ve sonrasında öküz gibi süren turnover üzerine yanlış karar almalar derken CEO şutlandı.

Asadkjsjdlakjsdlasdjlaskjd olm bir CEO giderken elbette fikir ayrılığına düştük, bana ayrılan sürenin sonuna geldik, beni buradan sürdüler falan demez. Yani hikayenin bilinen kısmını bilenler çok eğlenir geri kalanı da şoka girer 2-3 ay etkisinden kurtulamaz.
Bu hikaye bana 4 farklı kanaldan geldi, gerçi olayı 2 yıldır takip ediyordum çünkü o şirkette saçma sapan şeyler oluyor, sektör dedikodusu veya akşam yemeği anılarına dönüşüyordu. Ancak iz bırakmadığını söyleyemem, atmosfere karışmadan önce ilgili kişiler bayağı ATP harcıyordu. Bu arada şarkı değişti.
Dünyanın en berbat İK direktörlerinden biri şirkette eş zamanlı iki kişi ile birlikteydi, evliydi, 3 çocuk babasıydı. Satışın başındaki eleman gizli ajanda yönetiyordu, aynı seviyedeki yöneticilerden birini kovdurmak için yavaş yavaş kanıt topluyordu, yeni projeler hayata geçirmeye çalışırken başka birinin fikrini çalmaya çalıştı ama bu başka bir yazının konusu. Pazarlamanın başındaki öküz ekibindeki kadına mobbing yapıyordu, bir taciz olayı da oradan patlamıştı ama üst yönetimdeki etkili bir isim olayın üzerini örtme konusunda ona destek olacaktı. Bu noktada Hukuk Dep. kapalı kara kutu diyebilirsiniz. Bakıyorsunuz sektörün 1 numarası, içerisi cadı kazanı ve ağlama duvarınız Coco bu şirkette olmamasına rağmen birçok konuda fikir sahibi idi.

Derken günlerden bir gün geçirdiği bir iç kanama nedeni ile sağlık sorunları bahane edilerek CEO dehlendi, aaaaaaaa şirket şok, iki telefonum birden çalıyor yetmiyor ofis telefonundan da bir başkası arıyordu. Sizi de fazla yormayalım deniyordu. CEO yorulmak için var değil miydi?

n-1'lere gün doğdu, yeni bir CEO almak yerine dışarıdan, içeriden bir adayı yükseltmeye karar verdiler, en güçlü 3 adayı yaklaşık 2 yıl marine edip saldır diyeceklerdi, yurt dışından ibiş bir karaktere bağlandı tüm ekip. Aralarında kendisinden haz etmeyen, çalışırken sorun yaşayan, toplantılarda fikir ayrılığına düşenler olmuştu. Ama geçmiş günler geride kalmalı diyerek yola devam edildi. Savaş baltalarını gömdüler sanıyorsunuz değil mi? Öyle olmadı.

Favori aday yetiştirilme tarzı ve kültür nedeni ile CEO olmak isteğini dile getirmiyordu, beni aradığında How keko you are?? dedim. İnsanlar onları sarsmam için arar bazen beni. Bu konuda iddialıyım, en büyük probleminizi basite indirgeme ve zor soru sorma konusunda destek isterseniz danışmanlık saatleri sabah 06:00 ve 09:17 arasında.

CEO falan olacağınızdan değil de ola ki bir gün bu tarz bir şey görürsünüz aklınızda olsun;

  • C yaka insanda genelde bir adanmışlık olur, yeteneğin öneminin farkındadır, katılımın kritik noktalardan biri olduğunu bilir, vizyon, misyon, mayonez falan bunları hep bilir. Fırsat yaratır. 
  • Strateji, gelir, gider, pazar payı, pazarın doymuş noktası konusunda ayıktır. Kendisine kurduğu A takımının arkasını toplayacağını bilir. Sonuç, yetenekli tipleri toplar, gerektiğinde o tipleri kullanır, işe yaramadığında kurtulur, makyavelisttir. 
  • Finans yönetimi, yatırımcı bulma, güven sağlama konusunda iyi vals yapar, mmmh harmoni. Tüketici ne istiyor, ne isterse bizim işimize gelir, rakipleri piyasadan nasıl sileriz? Şaka şaka, hep birlikte nasıl daha iyi bir pazar oluştururuz, vatana millete nasıl faydalı oluruz der. 
  • Kendilerini tüm organizasyon için rol modeli haline getirmeleri kritiktir, CEO osurursa çalışanlar ne yapar biliyorsunuz. 
  • Kendi iç dünyalarını tanımaları ve barışık olmaları elbette işleri kolaylaştırır. Kişisel gelişim kitabı önermeyeceğim, neyim ben anneniz mi?
  • Aklı olan yetenek, liderlik, işe alım konularında hassasiyet gösterir, ileri taşıyacak çalışanları şirket bünyesine katar. Etkili liderlik becerileri gerekecek, sezgisel, içgüdüsel hareket tarzı daha aşağıda çalışırken üst basamaklara çıkmayı sağlar ancak zirvedeyken geçmiş deneyimlere sırtını yaslamak ve agresif eylemlere başvurma eğilimi her zaman yemez. Kendini geliştir bebeğim, dans et, diplomasi, big picture. 
  • Geri bildirim falan, liderlik becerileri, halef/selef durumları, planlama, hala kaldıysa ödül/ceza sistemleri konularında birilerine bir şeyler yaptırır. 
  • Aklı varsa organizasyonda açık sözlülüğü destekler, cesaretlendirir. İş modelini değiştir, yiyorsa açıksözlülük kültürünü yay. Küresel bir işletmeci ol, operasyonları küçümseme, gereken durumlar için ayrılıkları kabullen. 
  • Neyi bilmediğini bilmek zorundadır, kör noktayı, gol yiyeceği konuyu, böğrüne girecek hançerin hangi yönden geleceğini bilmek zorundadır. Yoksa Brütüs'ün yaptığı kadar açık şekilde olmasa da neyse işte "kahrolsun dikta!". Hooop şut geldi. Gerekirse yerel olmayanı alır ama yerel olanı da şirkete çeker. So, dışarıdan lider getiriyorsan bu adamların farklı kararlar alabileceğini öngör, iş yapış şekillerinin de farklı olabileceğini özümse. Okeay?

Değişim tepede başlar... Size ne kolay bir CEO tarifi verdim hala neden memnun değilsiniz anlamıyorum.
Beni çökertmeye gücünüz, çöktüğüm günü görmeye ömrünüz yetmez diyenlerin ve yeni CEO adaylarının Prensesi,
Coco CEO Trainer

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder